reede, jaanuar 02, 2009

Rahvalugusid loomadest

Jänese õhkamine


Oh mina vaene valge jänes,
kevadine kerge jänes!
Elan suure metsa sees,
paksu paju rähma sees,
Tuli jääger püssiga,
oma hulga hurtadega,
Laskis maha matsatelles,
veri välja vurtsatelles.
Pandi mind siis sadulasse,
viidi mõisa koka kätte.
Mina kokka paluma:
“Kulla kokka, rasvamokka,
ära keeda kibedasti,
ära prae palavasti!
Ma pole palju paha teinud –
orasel ma olen käinud,
haava oksi närinud.”
Kokk ei kuulnud minu palvet,
keetis minda kibedasti,
praadis minda palavasti.
Viidi saksa laua peale —
saksad sõid mind magusasti.


Oskar Looritsa Endis-Eesti elu-olu II raamat sisaldab lisaks muidki toredaid lugusid loomadest.Siil metsas tuletõrjujaksVanal ajal pidanud jahimehed metsas ööd. Et parem ööd mööda saata, tehtud suur tuli maha ühte tuulevarjulisesse kohta, kus siis õhtukosti võetud ja jahijuhtumistega naljatadud. Hommikul varaselt, kui juba koitma hakkanud, olnud jahimehed aegsaste platsis, et lindu püüda, sest varakult teatud selleks kõige parem aeg olevat. Nii ruttanud jahimehed igaüks oma teed ja unustatud tuli põlema, ilma et seda ära oleks kustutatud. Aga õnnetust, tuli laienenud ja ümmerseisev puru ja risu hakkanud hooga põlema. Sellekorraga juhtunud säält mööda minema siil, kelle pesa ja pojad asunud sääl lähekorras. Siil aimanud sellest kohe suuremat õnnetust: ta hakanud tule ümbert risu ja puru eemale kõrvaldama ja puhastama, ning hoolsa töö järel olnud varsi tule ümbrus puhastatud ja tulele ise piir pandud, nii et see enam eemale laieneda ei saanud. Sarnasel viisil hoidnud siil ära suurema tulekahju metsast, misläbi ka tema poegadega õnnetust ei juhtunud.


Lisaks leidsin kurva loo ka oma lemmikloomakesest.
Nõrganärvilistel palun mitte lugeda!


Rott poob enda varastatud pähklite pärast

Läänemaal Nehatu mõisas on niinimetud Lambaaru, kus kasvab palju pähklipuid.
Kord leidnud mehed sarapuu põõsa alt roti pesa, kus old kolm toopi pähklaid. Mehed võtt pähklad ära. Teine homiku leitud sarapuu otsast poond rott. Rotil toitu enam ei olnd kuskilt koguda. Nälg oli käes ja ennem poos ta enese ära kui et nälga surra.

Olgu, ma ei hakka pilti otsima, aga te vaadake ette teinekord, kelle käest omi pähkleid virutama trügite ning mis selle loo tagajärjed võivad olla! Mis ta teile halba tegi, mehed????

Kommentaare ei ole: